MIRŐL SZÓL EZ A TÁMOGATÁSI PROGRAM?
Az otthonfelújítási program keretében nyújtott állami támogatást már meglévő otthon 2021. január 1-jét követően megkezdett felújítására, bővítésére, korszerűsítésére, a beruházás költségének a felére lehet igénybe venni.
A beruházás költségét a családnak kell megelőlegeznie, aminek a felét utólag tudja visszaigényelni a Magyar Államkincstártól. A maximum támogatási érték 3 millió forint, de kisebb összeg is igényelhető, viszont egy család egyszer veheti igénybe a támogatást, egy ingatlanra.
A TÁMOGATÁS IGÉNYBEVÉTELÉNEK FELTÉTELEI
- Legalább egy gyermek nevelése. Ebben az esetben a gyermek már a terhesség 12. hetétől számít, egészen a gyermek 25 éves koráig, ha együtt él a családdal.
- Legalább egyéves, folyamatos társadalombiztosítási jogviszony. Ez ugyanúgy lehet felsőoktatási jogviszony, munkaviszony, amelyet maximum 30 napra szakítottak meg az elmúlt egy évben. Az utolsó 3 hónapnál az álláskeresési járadékot is figyelembe veszik. Ugyanakkor beleszámít minden nyugdíj melletti munkavégzés is.
- Köztartozás mentesség
KIK IGÉNYELHETNEK TÁMOGATÁST?
A támogatást igényelhetik házaspárok, élettársak, és a gyermeküket, gyermekeiket egyedül nevelő szülők is. Ha a gyermek megváltozott munkaképességű, fogyatékossággal élő, vagy gyermekek otthongondozási díjára (GYOD) jogosítja a szüleit, abban az esetben nem számít a gyermek életkora.
Elvált, külön élő, a gyermek szülői felügyeleti jogát közösen gyakorló szülők megoszthatják egymás közt a támogatást, ha mindketten ugyanúgy részt vállalnak a gyermek neveléséből. Az összeg számukra is ugyanakkora. Ha az egyik szülő egyedül neveli a gyermeket, a gyermekeket, akkor ő jogosult az otthonfelújítási támogatás igénybevételére.
MILYEN MUNKÁLATOKRA FORDÍTHATÓ AZ OTTHONFELÚJÍTÁSI TÁMOGATÁS ÖSSZEGE?
A támogatás kültéri– és beltéri munkákra egyaránt fordítható. Például:
- közműbekötés,
- fűtés korszerűsítése,
- új kazán vagy bojler beszerzése,
- külső vagy belső szigetelés,
- galéria vagy beltéri lépcső beépítése,
- tetőcsere, tetőfelújítás,
- nyílászárócsere,
- napelemes rendszer kiépítése,
- garázs felújítása,
- nyári konyha felújítása
- festés, mázolás
- bizonyos asztalosmunkák.
Az anyagköltség és munkadíj fele-fele arányban igényelhető. A támogatás maximális összege összesen 3 millió forint lehet. Ez azt jelenti, ha 6 millió forintba kerül a felújítás, és ennek az egyik fele anyagköltség, a másik munkadíj, akkor fele-fele részben élhetnek a jogosultak mindkét támogatással. Tehát másfél-másfél millió forintot elszámolhatnak anyagköltségre és munkadíjra is. Fontos kiemelni, hogy a teljes összeget maga a felújító család előlegezi meg, és a Magyar Államkincstártól (MÁK) utólagosan igényelheti a felére a támogatást.
HOGYAN ÉRTELMEZENDŐ AZ ANYAGKÖLTSÉG ÉS A MUNKADÍJ 50-50%-OS MEGOSZLÁSA A TÁMOGATÁS ÖSSZEGÉBEN?
A következő példán keresztül bemutatjuk, hogyan lehet meghatározni egy adott projekt esetén az igénybe vehető támogatási összeget.
- Teljes költség: 2.460.000 Ft
- Anyagköltség: 1.599.000 Ft
- Munkadíj: 861.000 Ft
A kormányrendelet alapján az igénybe vevő család a teljes projekt összköltségének 50%-át kaphatja meg támogatásként, amely jelen esetben 1.230.000 Ft.
Ez az összeg két részre oszlik 50–50%-os arányban, tehát 615.000 Ft-ot számolhat el munkadíjra és ugyanennyit anyagköltségre is.
A benyújtott kérelemhez csatolt számlák között feltétlenül kell lennie minimum 25–25% munkadíjat és anyagköltséget tartalmazó számlának.
A fentiek alapján jelen projekt esetén:
- 1.599.000 Ft (anyagköltség) – 615.000 Ft (támogatás) = 984.000 Ft (maradék önrész)
- 861.000 Ft (munkadíj) – 615.000 Ft (támogatás) = 246.000 Ft (maradék önrész)
- 1.230.000 Ft az önerő és 1.230.000 Ft a támogatás
MILYEN ADMINISZTRÁCIÓ SZÜKSÉGES A TÁMOGATÁSHOZ?
Az ügyintézés és a támogatás igénybevételével járó dokumentáció teljes egészében intézhető elektronikus úton. A munkáról minden esetben szerződést kell kötni a kivitelezőkkel, amelyhez központilag egy egyszerű sablonszerződést biztosítanak. Ezek mellett az összes anyagköltségről és munkadíjról szóló számlákat a munka befejezését követő 60 napon belül el kell juttatni a MÁK-hoz. A MÁK-nak 30 napja van arra, hogy elbírálja a támogatást, majd 5 napon belül kiutalja a támogatási összeget. Tehát 35 napot kell várnia a jogosult családnak arra, hogy megkapja az államtól a felújítás teljes összegének a felét.
HOGYAN ELLENŐRZIK A FELÚJÍTÁS MEGTÖRTÉNTÉT?
A kormányhivatalok feladata lesz az, hogy ellenőrizzék, ténylegesen megtörtént-e a felújítás, amire az otthonfelújítási támogatást igénybe vették. A kormányhivataloknak a támogatás kézhezvételétől számítva hat hónapjuk van az ellenőrzés elvégzésére.
Forrás: MVM